MotoFolwark Strona Główna MotoFolwark
Forum Przyjaciół

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
RUŚ BIAŁA
Autor Wiadomość
PawelACE 

Wysłany: 2019-02-12, 10:43   RUŚ BIAŁA

Rząd Republiki Białorusi zniósł obowiązek posiadania wizy na czas trwania Igrzysk Europejskich . Bezwizowo można wjechać na Białoruś w dniach 10.06-10.07.2019 jednym wymogiem jest posiadanie jednego biletu na osobę , na którąś z imprez (bilety od 7 Rubli białoruskich czyli 12,5 zł) .
Igrzyska można wykorzystać na zwiedzanie kraju naszego sąsiada.
http://poland.mfa.gov.by/pl/games_2019/ ... f468d.html
https://www.en.minsk2019.ticketpro.by/

takie tam moze kogos zachęci

koVal 

Wysłany: 2019-02-12, 22:13   

O, to interesująca informacja. I nawet drogi płatne są na ten czas bezpłatne.
Co prawda sam koszt wizy nie jest wysoki bo 25€ http://poland.mfa.gov.by/...ych_new2017.pdf ale turystyczna tylko na 10 dni i trzeba mieć dowód rezerwacji hotelu albo zaświadczenie o udziale w wycieczce białoruskiego biura. Tak przynajmniej wyczytałem naprędce.

Bilety na te igrzyska dosyć tanie, np. na Wrestling bilety na miejsca, z których nie będzie nic widać są już od 7 rubli białoruskich gdzie 1BYN ≈ 2PLN czyli 14 zł.
https://www.en.minsk2019.ticketpro.by/

Do tego to mój ulubiony termin urlopowy.
Powyższy post wyraża jedynie moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

PawelACE 

Wysłany: 2019-02-13, 09:24   

predko się druga taka okazja nie trafi, i nawet milicja ma byc przyjaźnie nastawiona do innostrańców i miec pozakladane kamerki na mundurach czyli szansa na wysoki sztraft znacząco maleje...
moz ejeszcze na granicach wymysla jakies udogodnienie np. oddzielny pas dla imprezowiczów i byloby bardzo milo

koVal 

Wysłany: 2019-02-15, 13:29   

Ceny, podobne jak w Polsce. Spodziewałem się niższych przy ich zarobkach.
https://www.podrozepoeuro...si-i-w-grodnie/
http://www.niebieskaplane...-bialorusi-ceny

Kuchnia ziemniakiem stoi.
https://podrozeodkuchni.pl/2017/03/kuchnia-bialoruska-dania-rekomendacje-ceny/
Powyższy post wyraża jedynie moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

PawelACE 

Wysłany: 2019-02-18, 08:30   

taka sama sytuacja jak z cenami w PL i na zachodzie.... jedyna różnica to cena usług ta jest niska - jeszcze... warto się spieszyć bo niezadługo i wielkich różnic nie będzie , a tak jest ten specyficzny koloryt

Skorpionwr 

Wysłany: 2019-02-21, 10:41   

Milicja jak jedzie się przepisowo nie czepia się już od paru lat. Łukaszenka zrobił porządek. Lepiej jechać zgodzie z przepisami bo pierwszy mandat w ciągu roku jest relatywnie niski ale druga podpadka zaboli nawet nas.
Motocykle nie płacą za ichniejsze "autostrady"
Benzyna była latem po 2,7zł.
Ludzie mili, ceny podobne do naszych a żywność jak nasza z lat 80/90 bez chemii czyli palce lizać.
Wszędzie czysto, w miastach mniejszy ruch niż u nas. Wieś to widoki z polskiej wsi z lat 70/80
Na granicy papierów coraz mniej, tylko deklaracja celna.
Celnicy mający zmianę mają kamery.
Kolejki teraz małe bo Polacy znieśli wizę zakupową co się przełożyło na drastyczny spadek sprzedaży w naszych sklepach przygranicznych.
W Kużnicy niema objeżdżania kolejki, stoją nawet rowery.
Mam kumpla na tym przejściu zawsze może pomóc w odprawie na pasie VIP czyli z objechaniem kolejki.

koVal 

Wysłany: 2019-02-26, 18:19   

Na wszelki wypadek żeby mi nie wykupili tanich biletów, dokonałem pierwszej inwestycji finansowej.

maciejza 

Wysłany: 2019-02-26, 18:55   

bravo.

koVal 

Wysłany: 2019-03-15, 14:09   

Oficjalne info. Żeby wjechać bez wizy trzeba mieć:
- bilet
- paszport
- ubezpieczenie medyczne
- pieniądze na pobyt

koVal 

Wysłany: 2019-06-04, 21:44   

Jak dotrzeć na Igrzyska Europejskie w Mińsku? Poradnik pograniczników - przetłumaczony przez Biełsat.
https://belsat.eu/pl/news/jak-dotrzec-na-igrzyska-europejskie-w-minsku-poradnik-pogranicznikow/

Wersja białoruska trochę się różni w szczegółach.
https://gpk.gov.by/minsk2019/

Фото, видеооборудование, портативные компьютеры
не более 1 единицы

Мобильные телефоны
не более 2 единиц

W tłumaczeniu googla:
Fotografia, sprzęt wideo, komputery przenośne
nie więcej niż 1 jednostka

Telefony komórkowe
nie więcej niż 2 jednostki

Czy to oznacza, że mogę wziąć albo fotoaparat albo kamerkę sportową albo laptopa. Czy też mogę wziąć po jednej z tych rzeczy po jednej sztuce?

W wersji Biełsatu brzmi to:
Każdy podróżny może też mieć przy sobie jeden komputer, jedną kamerę wideo, jeden aparat fotograficzny i aż dwa telefony komórkowe.

Jednym w warunków wjazdu jest posiadanie polisy na życie pisanej cyrylicą, najlepiej z kilku rekomendowanych towarzystw
http://poland.mfa.gov.by/...es/visas/ubezp/

Wojtala 

Wysłany: 2019-06-05, 10:57   

Nie pamiętam, żeby nam ktoś cokolwiek sprawdzał zarówno na wjeździe, jak i na wyjeździe. Na wyjeździe sprawdzali tylko pieczątki na karcie noclegów.
Na wjeździe podszedł do nas oficer z lotniskiem na głowie i pięknie po polsku zapytał, czy pomóc w wypełnianiu dokumentów pisanych cyrylicą. Zgodziliśmy się chętnie. On nie czytał zawartości rubryk, tylko dyktował. niet, niet,niet, niet da. :-)
Cała odprawa trwała dwie minuty.
myśliwiec rebeliantów ;-)

"Dziwny człowiek... wszystko mu się podoba, jakby pierwszy raz to widział. Wariat?"

Skorpionwr 

Wysłany: 2019-06-06, 14:41   

Rok temu karty pobytów już nie było. Na w wjeździe ten ich granicznyj wwoz wypełniony literami polskimi. Na wyjeździe tylko kontrola paszportów i odebrano nam wizę grupową.
Pani celniczka przeprowadziła kontrolę prosząc o podniesienie pokrywy kufra. To wystarczyło.

koVal 

Wysłany: 2019-06-06, 15:14   

Co to jest karta pobytów? Ten dokument gdzie się zapisuje meldunki?

Wojtala 

Wysłany: 2019-06-06, 15:40   

Dostaniesz go na granicy. To kartka z miejscami na pieczątki i wpisy. Każdy hotel, pensjonat ma taką specjalną pieczęć potwierdzającą, że tam cię zameldowali. Myśmy skrupulatnie zbierali te pieczecie i wpisy. W jednym przypadku w okolicach Wilejki pani nie posiadała takiej pieczęci, to wystawiła nam fakturę imienną.
Jeżeli śpisz u znajomych, czy rodziny, to oni po jakimś czasie muszą iść z tobą na milicje i potwierdzić pobyt, ale nie pamiętam po jakim czasie?! Monika o tym pisała. My z Kamieniem korzystaliśmy tylko z hoteli i pensjonatów.
Omijaj szerokim łukiem nocowania w Mińsku. Tam cena noclegu, to 100 Euro lub 100 USD za dobę. Ale już 20 km dalej płaciliśmy jakieś nieduże pieniądze. Unikaj tez noclegów w katolickich zakonach i seminariach. Tam w większości są polskie siostrzyczki i stosują europejskie cenniki :-) Z drugiej strony nocleg w żeńskim klasztorze klauzurowym może być mega atrakcją.
A wracając do karty, to będzie ona dogłębnie weryfikowana przy wyjeździe na granicy.
Sam kierunek bardzo polecam. Motocykliści są traktowani ulgowo. Prawie każdy hotel, czy pensjonat ma parking ogrodzony wysokim ogrodzeniem. W nocy dodatkowo parkingu pilnuje owczarek kaukaski :-)
Denominacja spowodowała, ze nie będziesz musiał mieć dodatkowej sakwy na pieniądze.
Jak usłyszałem, ze mam wypłacić z bankomatu 3 mln rubli, to zaniemówiłem. Ale okazało się, że to było 300 zł.

edit:
Ze strony ambasady Białorusi:

Rejestracja podczas pobytu na Białorusi

W ciągu pięciu dni (oprócz niedzieli oraz swiąt narodowych) po przekroczeniu granicy należy się zarejestrować w rejonowym wydziale ds. obywatelstwa i migracji właściwym dla miejsca pobytu. W hotelach zameldowanie odbywa się na miejscu.
myśliwiec rebeliantów ;-)

"Dziwny człowiek... wszystko mu się podoba, jakby pierwszy raz to widział. Wariat?"

Monika 

Wysłany: 2019-06-07, 08:53   

Ważne jest to, że sobota też wlicza się w te dni "robocze", a urzędy oczywiście nie pracują, więc to zameldowanie dobrze zaplanować tak, aby potem nie lecieć w ostatniej chwili. Czwartek jest chyba dniem wewnętrznym, w którym nic nie załatwisz.

Ale... widzisz się dzisiaj z Iri, jak będziesz miły, to może Ci podpowie ;-)

Odpowiedz do tematu